Robert Fico a volebná korupcia – 1. časť

Autor: Martin Krajčovič | 22.1.2015 o 11:36 | Karma článku: 9,47 | Prečítané:  1505x

Uplynulé týždne priniesli nový termín do politického dialógu. Prvý volebnú korupciu použil vo svojich rozhovoroch majiteľ Student agency a Regiojetu Radim Jančura, druhý po ňom nasledoval Ján Figeľ v diskusii s Robertom Ficom na RTVS. Obaja popísali jav, ktorým premiér Fico korumpuje voličov. 

 

Najvýraznejšie je volebnú korupciu vidieť pri vlakoch zadarmo, kedy Robert Fico nielen ničí krehko sa rozvíjajúcu konkurenciu na železnici, ale plošne diskriminuje všetkých, ktorí nemajú šancu cestovať zadarmo vlakom, ale cestujú za peniaze autobusom. Okrem toho sú to vianočné dôchodky a najmä nové avizované opatrenie detských kútikoch vo firmách. V prvej časti sa budem venovať iba vlakom zadarmo, tým ďalším témam v nasledujúcom blogu. Hlavným problémom pri vlakoch zadarmo je nesystémovosť, ktorá má všetky znaky volebnej korupcie. Tá je síce beztrestná, ale veľmi škodlivá. Nič nie je totiž drahšie ako to, čo štát dáva zadarmo. Tri hlavné problémy sú krivenie trhu, diskriminácia študentov a zneužívanie samotného opatrenia, ktoré zaplatíme my všetci.

1. Krivenie trhu

Vláda Roberta Fica zaviedla cestovanie zadarmo len pre štátneho prepravcu. To znamená, že súkromník, ktorý má lacnejšie cestovanie, ponúka lepšie služby a kvalitu, nemá v skupine študentov žiadnu šancu. Naopak, ZSSK Slovensko bez toho, aby bola nútená tlačiť na kvalitu, znižovať náklady a cenu lístka, dostane od štátu automaticky preplatené plné cestovné za študenta. Na jednej strane Fico sa snaží kupovať prvovoličov, na druhej strane bráni konkurencii sa dostať na železničný trh. Volebná korupcia v tomto prípade vracia naše železnice o niekoľko rokov späť.

2. Diskriminácia študentov

To, že ide o volebnú korupciu dokazuje aj fakt, že zadarmo sú len vlaky a nie autobusy. Väčšina vysokých škôl sú v krajských mestách, ktoré sú napojené na železničnú sieť. Je však aj množstvo študentov, ktorí dochádzajú autobusom, lebo sa na túto sieť pripojiť nevedia. A najhoršie sú na tom študenti stredných škôl, ktorí sú výlučne závislí na peniazoch od rodičov(keďže nemôžu brigádovať ako VŠ študenti), študujú v mestách, kde sa nevedia dostať po železnici a musia platiť za autobus. Žiaľ ide aj o študentov, ktorých rodičia sú na sociálnych dávkach, ale štát na druhej strane platí vlaky aj študentom, ktorí nie sú na to odkázaní. Čiže sa jasne jedná o opatrenie, ktoré je účelové, nesystémové a diskriminujúce.

3. Zneužívanie opatrenia, ktoré zaplatia všetci

Ďalší dôkaz o tom, že ide o volebnú korupciu svedčí aj to, že je to plošné rozhodnutie na celú skupinu študentov. Nemá totiž logiku, aby zadarmo cestovali študenti z bohatých rodín a z daní to platia rodičia študentov, ktorí musia platiť svojim deťom autobus. Ak by opatrenie bolo adresné na skupinu sociálne odkázaných študentov, tak by sa nemuselo hovoriť o volebnej korupcii. Rovnako by sa to tým pádom dalo zaviesť aj na autobusy, aby sa študenti nediskriminovali na tom, či majú alebo nemajú vo svojom meste železničnú stanicu. Druhý problém je ten, že sa to dotýka celej železničnej siete a nielen vybranej trate, ktorou študent cestuje do školy. Uvediem dva príklady z praxe:

  • Študenti roznášajú balíky.

Dnes je bežné, že niektorí vynaliezaví študenti sa začali živiť ako poštoví doručovatelia a roznášajú vlakom zadarmo balíky. Nekritizujem vynaliezavosť študentov, ale jasne dokresľuje nezmyselnosť tohto opatrenia, ktoré opakujem, zaplatia všetci Slováci zo svojich daní.

  • Študenti chodia na kávu.

Druhé zneužívanie tohto opatrenia spočíva v samotnej podstate tohto nezmyselného návrhu a to, že keď niečo štát dáva zadarmo, tak je to zvyčajne najdrahšie riešenie. Preto dnes chodia študenti po prednáškach do iných miest na kávu alebo sa jednoducho zabaviť, veď vlak je zadarmo. Lenže každá z týchto ciest je preplatená zo štátneho rozpočtu, kam prispievame všetci.

Návrh na riešenie

Ak by sa chcel premiér Fico očistiť, ale zachovať si aj tvár, tak pristúpi k dvom zmenám. Prvá je tá, že zavedie adresnosť príspevku. To znamená, že štát bude plne uhrádzať cestovné len tým študentom, ktorí sú zo sociálne odkázaných rodín. Druhé opatrenie je to, že sa to bude týkať trasy z miesta bydliska do školy a nie celej železničnej siete. Tretie opatrenie by bolo, že by študenti z odkázaných rodín dostávali úľavu na cestovanie autobusom do školy. Tomuto by sa mohlo hovoriť solidarita, to čo robí Robert Fico je obyčajná volebná korupcia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?